Arabica
Kávovník arabský (Coffea arabica) je druh kávovníku pocházející z Jemenu (odtud "arabský"), z jihozápadních výšin v Etiopii a jihovýchodního Súdánu. Tvoří zhruba 70% celkové světové produkce kávy. Káva z arabského kávovníku je považována za nejkvalitnější kávu - má totiž nízký obsah kofeinu a je známá svou jemnou a velmi lahodnou chutí.
Aroma a chuť této kávy se odlišují podle pěstitelských oblastí - např. brazilská káva je mírně nasládlá a má čokoládovou příchuť, oproti tomu např. arabika z Keni je ovocnější. Právě keňská káva je považována za jednu z nejlepších káv světa. Největšími producenty kávy z kávovníku arabského jsou Brazílie a Kolumbie.
Pěstování a sklizeň
Arabský kávovník je nejčastěji pěstován v nadmořských výškách kolem 1.200-1.500 metrů, najdou se ale i plantáže na úrovni moře či až 2.800 m.n.m. Vyžaduje mírnější teplotu kolem 20°C, ideálně mezi 17 a 22°C a dostatek vláhy - nejlépe kolem 1-1,5 metru srážek ročně. Jeho odolnost vůči škůdcům je nižší, býva často napadán listovou rzí. Divoce roste především ve stínu, avšak na plantážích je hodně vystavován slunci kvůli vyšším výnosum, čímž se více vyčerpává.
Plody arabského kávovníku uzrávají přibližně po 8 měsících. Nároky na pěstování a péči jsou vysoké, taktéž sklizeň je náročnější - probíhá ručně výběrovým česáním a stejně náročné je i konečné zpracování kvalitních kávových zrn.